Sık Sorulan Sorular

Cytotec Düşük Hapı ile ilgili soruları Sık Sorulan Sorular sayfamızda derledik. Sormak istediğiniz sorular için telefon numaramız üzerinden veya iletişim sayfamızda yer alan iletişim bilgileri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Hastalar bu ilacı kaçıncı haftaya kadar kullanması gerekir?

İlacı gebeliğinizin 12. haftasına kadar kullanabilirsiniz. ilaç kullanımı ne kadar geç kalınırsa riskleri de o kadar artmaktadır. Uzmanların açıklamasına göre gebeliklerde ilk 3 ay içinde kullanılması daha iyi etkiler elde edilmiştir ( yani 12 hafta’ya kadar)  2004 yılı Royal College  of Obstetricians and Gynaecologists  araştırmalarında 1 ve 12 haftalara kadar  tıbbı kürtajlardan daha etkili olduğu kanıtına varıldı. 13. haftadan sonraki düşüklerde yan etki riskini daha çok yükseltmekte olduğu görülmüştür. 2004 yılında yapılan konferanslarda ise raporlarda 12. haftaya kadar olan tüm düşüklerde tüm sağlık örgütleri tarafından kanıtlanmış bulunmaktadır. 12. haftadan sonraki gebeliklerinizi sağlık kurumlarından hastanelerden yapmanız daha sağlıklı olacaktır. 12. haftaya kadar evde kendi basınıza uyguyabilieceginiz güvenli bir ilaç olarak kanıtlanmıştır.
İlacı kullandığımız da kanama ne zaman başlar ve ne kadar sürer?

İlacı kullandığınızdan itibaren kanama ve kramplar, kimi hastalarda 4 saat kimi hastalarda daha  geç  veya  erkende başlayabilir kişinin bünyesine göre değişir. Hastaların bazıların da süre kısa olabilir kanamalar başlar kramplar başlar. Kanama başladıysa düşük başladığını gösterir adet kanaması ile farklıdır biraz daha şiddetli olabilir, ve daha dokuludur.  Ne kadar gebelilik uzun ise o kadar da çok ağrı ve kanamalar olacaktır.  Bu zamana kadar  tehlikeli olacak şekilde  bir kanama  görülmemiş olmaktadır ve işlem gerçekleştiğinde  bu kanamalar ağrılar kramplar etkisini azaltarak bitecektir. Şiddetli ağrılar dediğimiz gibi kişinin bünyesine göre başlar ve değişir genellikle 2 saat 4 saat arası baslar en geç 24 saat içinde biter, kanamalardan gelen dokular haftalarca sürebilir bu gebeliğin ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. 2. saat içinde 2 pedden çok büyük emmilime sebep olan çok büyük kanamalar geçmiyorsa tehlikeli bir durum yoktur.

Düşüğün atıklarını görebilir miyim?

kadınların bir çoğunun pedlerin de ve tuvalete gittiklerinde doku kan gibi şeyler görebilirler dokular genellikle küçük olurlar ve  bir çoğunu kan ile atarlar. Dikkatli baktığınızda görebilirsiniz. Tabiki bu gebeliğinizin kaç haftasına bağlı olduğuna göre değişir. Embriyonun ortalama 2 cm olarak görebilirsiniz örn: 8 9 haftalık gebeliklerde stres yapılacak bir durum yoktur . Bir petle birlikte uygun bir yere atmak sizin için en doğru hareket olacaktır…
Bebek emziriyorum devam etmeli miyim?

Kullanımdan 5 saat sonra devam edebilirsiniz.

CYTOTEC  yan etkileri var mıdır?

Hiç bir yan etkisine görülmemiştir fakat birçok kişi etkilerini düşük ile karıştırıyorlar. Kullandıktan sonra kusma ateş kasık ağrıları bulantı gibi etkilerini göreceksiniz, bu etkiler görülmeden düşük gerçekleşmez.

CYTOTEC kullandıktan sonra tekrar çocuk yapabilir miyim?

Genel olarak kadınlar 40 yaşlarına kadar doğurgan bir yapıya sahiptirler. Çok fazla  kürtaj yaptırmadıktan sonra ve güvenli yaptıklarında hiç şekilde çocuk yapmalarına etkisi olmaz yani çocuk yapabilirler.

Bu ilaçla ağrı kesici ilaçlar alabilir miyim?

Ibuprofen  Kramp ağrıları için etkilidir  ve Naproksen  Diklofenak  de kullanabilirsiniz, ağrı kesicileri  kullanırken maksimum ne kadar kullanabileceğinizi  okuyup öyle kullanınız, ek olarak sıcak su ile  karnınıza  bir havlu ile dindirmesi için sıcak su kompresi yapabilirsiniz.

Medikal kürtaj denen bu yöntem zor mudur ?

Bu yöntemi birçok kadın evde kendi basına uygulamaktadır karışık bir yöntem değildir. Bir hastane ortamına gerek duyulmaz,  kadınlar genellikle bu yöntem sonrası ağır kanamalarda yüksek ateşlerde hastaneye gider sadece bunlar için başvuru yaparlar.

Medikal kürtaj yapmak tehlikemidir?

Düşük gerçekleşmesi doğum yapmaktan daha kolaydır, vardır yani doğal düşük yapmak gibi çok güvencelidir.
Soru Sor

Cytotec ilacı hakkında bilgi almak için Cytotec Nedir? sayfamızı ziyaret edebilir, düşük hapı hakkında detaylı bilgi almak için Medikal Düşük Hapı sayfamızda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Sorularınız için iletişim sayfamız üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Sık sorulan sorular sayfamızda size yardımcı olabilecek soruları derledik, yine de kafanıza takılan farklı sorular olabilir. Diğer sorularınız veya sipariş için Sipariş & İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.